Відбудова Каховської ГЕС: передчасне рішення КМУ

Каховська платформа закликає уряд переглянути свої наміри

 

Громадська коаліція "Каховська платформа" звернулася до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля із листом-заявою щодо схвалення урядом експериментального проєкту з відбудови Каховської ГЕС

 

"Підрив греблі Каховської ГЕС російськими окупантами 6 червня 2023 року є однією із найбільших техногенних та екологічних катастроф в Україні з часів аварії на Чорнобильській АЕС, - йдеться у зверненні. - Наслідки цього екологічного злочину і досі досліджуються та уточнюються. У довгостроковій перспективі найбільш очевидним і масштабним серед них є фактично повне зникнення Каховського водосховища із оголенням понад 80 % площі його колишнього дна, і повернення Дніпра до свого природного русла. Зважаючи на це, наразі в експертних колах розглядаються різні варіанти можливого відновлення інфраструктури та екосистем в умовах незворотних змін, викликаних знищенням Каховської ГЕС". 

 

Загалом, наголошують автори листа, ці варіанти можна поділити на умовні 3 групи:

 

- Відмова від відбудови Каховської ГЕС і водосховища та відновлення важливої в екологічному та історичному аспектах екосистеми Великого Лугу у найбільш наближеному до історичного вигляду. При цьому, питання водопостачання вирішується через перенесення водозаборів до русла Дніпра, скорочення водоспоживання, перехід на ресурсозберігаючі технології у аграрному секторі і металургії. Одночасно відбувається відмова від балансування енергосистеми потужностями Каховської ГЕС шляхом заміщення альтернативними варіантами генерації та накопичення енергії, а судноплавство відновлюється через покращення навігаційних характеристик русла Дніпра.

- Відновлення водосховища в попередніх розмірах та відбудова Каховської ГЕС (скоріш за все, в дещо осучасненому варіанті), а також супутньої інфраструктури (водозабори і канали). Цей варіант активно просувається Укргідроенерго.

- Інші варіанти (різної ступені реалістичності). Наприклад, у вигляді відновлення ГЕС із значно меншим водосховищем (зокрема, шляхом обдамбування русла річки і підйому рівня води лише в його межах) та перебудовою гідротехнічних споруд.

 

Учасники коаліції відзначають, що зараз Україна опинилась в ситуації, коли Каховського водосховища де-факто більше не існує і можна обрати варіант майбутнього для його колишньої акваторії та всього регіону з урахуванням всебічної оцінки екосистемних послуг.

 

Подальші ж дії мають засновуватись на принципах сталого розвитку і враховувати соціальну, екологічну та економічну складову, йдеться у заяві.

 

У зверненні наголошується, що ухвалення рішення з боку Кабінету Міністрів України відбулось без громадського обговорення, без врахування думки науковців, фахівців різних галузей. Відтак КМУ 18 липня схвалив постанову "Про реалізацію експериментального проекту "Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Відбудова після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови".

 

Даною постановою визначені параметри та процедура реалізації експериментального проєкту з початку відбудови Каховської ГЕС. Проєкт розрахований на 2 роки. Більше того, у Порядку його реалізації, затвердженому постановою від 18.07.2023 № 730, йдеться, що реалізація проєкту буде здійснюватися без проведення оцінки впливу на довкілля.

 

"Такі рішення Уряду є порушенням міжнародних зобов'язань України, взятих в рамках Енергетичного співтовариства, Оргуської конвенції, та суперечить європейським підходам, зокрема закріпленим в Директиві 2011/92/ЄС, і ставлять під загрозу можливість залучення фінансування від міжнародних донорів на будь-яку діяльність стосовно відбудови і подальшого розвитку регіону, постраждалого від масштабної екологічної катастрофи", - вважають автори листа.

 

У коаліції закликали уряд переглянути своє передчасне рішення щодо відбудови Каховської ГЕС і провести всебічний аналіз наслідків та подальших можливостей, а також належні консультації з усіма зацікавленими сторонами. "Задля вибору шляхів подальшого розвитку регіону необхідне стратегічне та просторове планування включно з проведенням стратегічної екологічної оцінки (СЕО), - наголошується у заяві. з пропозиціями щодо різних альтернативних варіантів, що є можливими до реалізації в нинішніх екологічних та соціально-економічних умовах".

 

Нагадаємо, до складу коаліції Каховська платформа входить близько 42 організацій, ініціатив, представники наукових кіл, органів місцевого самоврядування.

Немає коментарів: