«Bananas!»: фільм про отруйні банани

На «Берлінале» показали фільм про затяту боротьбу працівників бананових плантацій проти гігантського концерну Dole. Причиною стали наслідки використання заборонених пестицидів, які завдали шкоди здоров'ю тисяч людей.

Аж до 80-х років американський банановий гігант світового масштабу Dole використовував на своїх закордонних плантаціях дибромохлоропропан – пестицид, який ще 1977 року був заборонений у США. Наслідки використання отрути тисячі мешканців бідних країн Латинської Америки, які в ті часи працювали на Dole, відчувають і досі. Адже контакт із нею провокує рак, безпліддя та відмову нирок.

12 селян проти Dole
Уже протягом багатьох років дванадцять селян із Нікарагуа воюють із Dole, вимагаючи моральну компенсацію, адже вони стали безплідними після того, як розпилювали в свій час пестицид. У боротьбі їм допомагає адвокат Хуан Домінґез із Лос-Анжелеса. Та нікарагуанські позивачі почали вмирати, а кінця й краю справі не видно.
Усю цю історію показав у своєму документальному фільмі шведський режисер Фредрік Ґертнер. Фільм під назвою «Банани!» («Bananas!») уже побачили гості кінофестивалю «Берлінале». На презентацію своєї роботи Ґертнер приїхав у супроводі адвоката – про всяк випадок, адже представники бананового гіганта вже судилися з ним після того, як він демонстрував фільм на кінофестивалі в Лос-Анжелесі.
Стрічка містить кадри з архівів, на яких видно, як робітники оприскують плантації пестицидами без будь-якого захисного спорядження. Кадри сільської місцевості в Нікарагуа і тамтешніх бідних і неписемних мешканців гостро контрастують із кадрами з розкішних апартаментів адвоката Домінґеза, який веде справу постраждалих селян.
Шведи відмовились від бананів
Резонанс фільму й історії навколо нього на батьківщині режисера, у Швеції, виявився неабияким. Після того, як представники Dole звинуватили Ґертнера в наклепі, звичайні шведи й навіть цілі мережі ресторанів бойкотували продукцію концерна. Це змусило представників компанії відмовитися від звинувачень на бік Ґертнера.
Як розвиватимуться події далі – поки що невідомо. Нового поштовху історії міг би дати показ фільму на екранах Німеччині – найбільшого німецького споживача бананів та іншої продукції Dole. Та чи показиватимуть фільм у ФРН, поки що невідомо.
Автор: Данило Білик
Редактор: Леся Юрченко
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5262874,00.html

BANANAS!* trailer from WG Film on Vimeo.

Немає коментарів: